
Trods de meget forskellige jordbundsforhold i Beaujolais, er rødvinsdruen den samme over alt, nemlig Gamay. Foto: Wikipedia / Viking59.
Beaujolais efterligner Bourgogne
Det franske ord climat er særegent for Bourgogne, og det henviser til en bestemt mark eller et jordstykke.
I Bourgogne er jordbunden geologisk set meget varieret. Selv to små nabomarker kan have forskellig jordsammensætning. Og dertil kommer forskelligheder i mikroklima og makroklima, markens hældning og orientering mod Solen, dens dræning osv. Det er druer fra disse climats, der lægger most til nogle af verdens mest berømte vine.
Alene på Côte d’Or (den gyldne skråning) - det 60 km lange bælte, der strækker sig fra Dijon til Santenay - er der 1247 climats i Côte de Beaune og Côte de Nuits.
Nu vil Beaujolais, der altid har stået i skyggen af det berømte Bourgogne, have sine egne climats.
Kortlægning af terroiret
Forarbejdet er gjort. Det bestod i en fire år lang undersøgelse af terroiret - jordbundsforhold og klima - i Beaujolais’s ti appellationer, Brouilly, Côte de Brouilly, Regnié, Morgon, Chiroubles, Fleurie, Moulin à Vent, Chénas, Juliénas og Saint Amour. Undersøgelsen mundede ud i en række kort, der viser de forskellige jordtyper i de enkelte appellationer. Og der var langt flere jordtyper, end man oprindelig havde regnet med.
Vil have godkendt climats
Nu har myndighederne i Beaujolais så sat arbejdsgrupper i gang med at finde frem til og registrere individuelle climats inden for hver appellation - et arbejde, hvis deadline er sat til juni 2016.
Herefter vil vinproducentforeningen ODG des Crus du Beaujolais ansøge om officiel godkendelse hos appellations-myndigheden INAO.
Der er stadig lang vej at gå, før Beaujolais kan få sine climats. Men allerede nu har ODG des Crus du Beaujolais ifølge Decanter meddelt, at man alene i appellationen Moulin à Vent regner med at kunne kortlægge omkring 60 climats.
Mere vin på hylderne i 2015
Enhver, der holder af vin, kan glæde sig over, at der er blevet fremstillet lidt mere af den i 2015. Det viser tallene fra en ny rapport fra International Organisation of Vine and Wine (OIV).
I år er der på verdensplan produceret 275,7 millioner hektoliter vin, hvilket er en stigning på 2% i forhold til 2014.
Ifølge rapporten er det Italien, der indtager en førsteplads, som verdens største vinproducerende land med i alt 48,9 mio. hektoliter vin - 10% mere end sidste år. Frankrig har rundet 47,4 mio. hektoliter - en lille stigning på 1% - mens Spanien, der ligger på tredjepladsen, er nået op på 36,7 mio. hektoliter, hvilket er 4% mindre end i 2014.
Vinproduktionen eksploderet i Chile
Blandt verdens mange andre vinlande udmærker Chile sig ved en vækst i mængden af vin i år på 22,6% til 12,9 mio. hektoliter. Naboen, Argentina, har derimod haft et fald i produktionen på hele 12% til 13,4 mio. hektoliter.
Produktionen i USA ligger på 22 mio. hektoliter, en stigning på 0,5%, mens Sydafrika tegner sig for stort set den samme mængde som sidste år, nemlig 11,3 mio. hektoliter vin.

Der var godt fyldt op med gæster til såvel seminarerne som til rundgangen blandt de makedonske vinproducenter.
Vin fra Makedonien hitter
Indtil nu har kun nogle få vine fra Makedonien fundet vej til danske vinhandleres hylder, men det ser ud til at ændre sig. I torsdags strømmede interesserede købere til D'Angleterre i København, hvor ni makedonske vinproducenter inviterede til smagning. Arrangementet omfattede en masterclass med kommenteret smagning af udvalgte vine, og tilmeldingen havde været så stor, at den britiske vinskribent, Darrel Joseph, som stod for den halvanden time lange præsentation, måtte ud i en ekstra runde.
Darrel Joseph, der er amerikaner og bosat i Østrig, har specialiseret sig i vinene fra Balkan og Østeuropa. Han førte deltagerne gennem Makedoniens vinhistorie og lagde især vægt på de druesorter, som ikke kendes fra andre vinlande, og som giver makedonske vine deres særlige kvalitet.
Vranec i flere varianter
Under VinAvisens rundgang blandt producenterne var der gode oplevelser af vine, hvoraf flere - endnu - ikke kan fås herhjemme. Som fx Popova Kulas Stanushina Rosé, som sagtens kunne måle sig med en god rosé fra Provence, og ligeledes Alexandria Cuvée Rosé fra Tikves. Blandt de hvidvine, som gjorde sig rigtigt godt, var Stobi Winerys Rkatsiteli, Dalvinas Godsin Temjanika og Astarion Zupjanka samt Popovs Temjanika Reserve. Det er alle vine med et lavt alkoholindhold – generelt 12,5%.
For rødvinenes vedkommende er der mere alkohol med i spillet. Kamniks Vranec Terroir Grand Reserva holder hele 16,2% og vil nok især appellere til yndere af Amarone.
Makedoniens røde nationaldrue, Vranec, kunne selvfølgelig smages i adskillige varianter både solo og blandet med fx Cabernet og Merlot. Ren Vranec fra Bovin, Dissan Barrique, var et vellykket eksempel på druens muligheder. Det samme gælder Barovo fra Tikves og Vranec Veritas fra Stobi Winery.
Konkurrencedygtig Pinot Noir
Pinot Noir er ikke en drue, som er synderligt udbredt i Makedonien, men den findes hist og her og klarer sig ganske godt i det generelt meget hede klima. Nogle af vinene på druen kan sagtens hamle op med tilsvarende vine fra lande som Australien, Sydafrika, Nord- og Sydamerika.
På det danske marked fås foreløbig vine fra Tikves (
H.J. Hansen vin), Kamnik (
Skovgaard Vine), Ezimit (Selected Goods)
, Bovin (MJ Import & Produktion og ImportPetersen), Stobi Winery (
Gobi Vin og Vintner) og
www.alth.nu (repræsentant for flere producenter).
Og hvem er så folkene bag de makedonske vinhuse? Neden for kan man møde en af dem, nemlig grundlæggeren af Stobi Winery
, Mincho Jordanov.

Mincho Jordanov.
Manden bag Stobi
Mincho Jordanov, 71, er oprindelig ingeniør. I dag er han manden bag Stobi Winery, en række hoteller og et privathospital. Vejen dertil er gået over chefposter i stålbranchen – både i det tidligere Jugoslavien og i Rusland.
Om tiden i årene efter Sovjetunionens sammenbrud siger Mincho Jordanov ligeud, at han tjente masser af penge:
- Jeg var i Moskva fra 1989 til 1992, og jeg kendte alle direktørerne for de russiske stålværker.
Det var i Jeltsin-periodens første kaotiske år, da privatiseringer gjorde en hel del investorer styrtende rige.
Mincho Jordanov rykkede i 1992 til Schweiz, hvor han fortsatte i stålbranchen. I 1997 vendte han tilbage til Makedonien for at involvere sig i den lokale stålindustri.
Siden har han sammen med partnere udbygget sine interesser inden for både stål og byggeri. Derudover har han med sin familievirksomhed blandt andet investeret i det 20 millioner euro (cirka 150 mio. kr.) dyre Stobi Winery.
Flere byggerier i støbeskeen
Mincho Jordanov nikker genkendende til det gamle ord om, at først tjener man en formue, og så taber man den på at fremstille vin. Men han er dog nogenlunde sikker på, at Stobi nok skal få sorte tal på bundlinien.
Han er stærkt optaget af økologi og yder sit tilskud med den osteproduktion, som er knyttet til fåreholdet ved vinhuset. Desuden gør han en indsats for at fremme vinturismen og vil med et nyt spektakulært byggeri ved vineriet stable koncerter og andet på benene, som kan samle hundreder af deltagere.
Mincho Jordanovs kone, Elica, og datteren Natasha er beskæftiget med driften af privathospitalet i Skopje, som netop i år er blevet udvidet. Den anden datter, Ana, er udset til at efterfølge faderen, når den tid kommer.
På spørgsmålet om sine yndlingsvine nævner Mincho Jordanov hvidvine som R'kaciteli og Riesling og rødvine som Merlot og Vranec.
- Hvad med Pinot Noir? Mincho Jordanov lyser op: - Den glemte jeg at nævne.
Jørgen Aldrich
Britiske bobler vinder over champagner
I sidste uge var det svært for de britiske producenter af mousserende vin at få armene ned. Ved en blindsmagning af tolv mousserende vine, hvoraf de tre var britiske og resten fra Champagne, erobrede de britiske bobler både første- og andenpladsen.
Og de var oppe imod nogle af de mest berømte champagner fra huse som Pol Roger, Taittinger og Veuve Clicquot.
Et celebert dommerpanel
Dommerpanelet bestod af anerkendte sommelierer og vinskribenter - heriblandt Jancis Robinson og Neal Martin fra The Wine Advocate.
Førstepladsen gik til en mousserende vin fra Hambledon Winery i Hampshire, mens vinhuset Nyetimber kom ind på en andenplads.
- Nu er man altså nødt til at tage mousserende vin fra Storbritannien seriøst, lød det ifølge The Drinks Business fra den glade arrangør af smagningen, redaktøren af det britiske vinmagasin Noble Rot, Mark Andrew.
Rekord i antal nye vinhuse
Og man kan godt regne med, at der kommer endnu flere gode britiske bobler i de kommende år.
I 2015 har 65 nye vinhuse slået dørene op i Storbritannien, og det er en hidtidig rekord og en stigning på 41% i forhold til sidste år.
Det betyder, at der nu findes 470 kommercielle vinhuse på britisk jord - og hovedparten af dem fremstiller mousserende vin.
Det sydengelske klima og områdets kalkrige undergrund - der i høj grad minder om undergrunden i Champagne - giver da også ideelle betingelser for fremstilling af elegante boblevine.
Nedenfor ses listen over de ti bedste vine ifølge blindsmagningen i London.
De ti bedste bobler
* Hambledon Classic Cuvee, Hampshire (178,5 point)
* Nyetimber Classic Cuvee 2010, Sussex (175 point)
* Pol Roger Brut Reserve, Champagne (173,5 point)
* Taittinger Brut Reserve, Champagne (173 point)
* Bérêche Brut Réserve, Champagne (167 point)
* Winston Cuvee Brut, Champagne (166,5 point)
* Marguet Cru Extra Brut, Champagne (164 point)
* Gusbourne Brut Reserve 2010, Kent (160,4 point)
* Chartogne-Taillet Sainte Anne, Champagne (160 point)
* Veuve Clicquot Brut Yellow Label, Champagne (159,5 point)

Fra venstre: Gianlorenzo di Neri, søn af ejeren af Casanova di Neri, Mads Jensen fra Supervin.dk, Gioia Cresi, ejer af Carpineta Fontalpino, vinagent Jens Simonsen og vinkonsulent Carlo Ferrini.
Berømt vinkonsulent på visit
Barone Ricasoli, Poliziano, Carpineta Fontalpino, Castello di Fonterutoli, Brancaia, Le Corti, Casanova di Neri samt mere end 20 andre vingårde i Toscana har to vigtige ting til fælles: De er alle berømte for deres vine - og alle har de Carlo Ferrini som vinkonsulent, der af vinguiden Gambero Rosso er kåret som Italiens bedste ønolog.
For nylig kom han til Danmark sammen med to af de producenter, han er konsulent for, Fontalpino og Casanova di Neri. Og ud over at smage vinene fra de to vingårde, fik vi også en smagsprøve på Carlo Ferrinis helt egen vin, brunello’en Giodo, hvis navn er afledt af hans fars og mors navne, Giovanni og Dorianna.
Flasker fyldt med sjæl
For omkring 10 år siden købte Carlo Ferrini 1 hektar jord af Casanova di Neri, som han plantede til med Sangiovese Grosso - druer, der i dag bliver forvandlet til Giodo.
Mens han i sin rolle som konsulent finder frem til vinenes udtryk og stil sammen med de enkelte vinproducenter, har Giodo-vinene kun hans fingeraftryk. Som han sagde, da han præsenterede sine vine: - I flaskerne er hele min sjæl.
Og hvilken sjæl - vi smagte to forskellige årgange af brunelloen, og det var elegante, fyldige og fløjlsbløde vine.
Længere nede på siden er der flotte stjerner til såvel Giodo-vinene som til de andre vine, vi smagte. Samtlige vine forhandles af
Supervin.dk. Og man skal nok skynde sig lidt, hvis man skal have fat i en af Carlo Ferrinis brunello'er - trods den høje pris. Der laves kun 1200 flasker om året, som sælges dels på udvalgte Michelin-restauranter, dels hos en enkelt vinhandler i New York - og så altså hos Supervin.dk.
Har det bedst på hjemmebane
Carlo Ferrini var kun på en meget kort visit i Danmark. Med de mange vinproducenter, han rådgiver, er det i det hele taget sjældent, han forlader Toscana, og hvis han gør det, er det for at tage til Sicilien, hvor han ligeledes er konsulent for et par vingårde. Men det er også på hjemmebane, han trives bedst. Ja, faktisk - som han sagde - har han det aller bedst, når han befinder sig midt i en vinmark omgivet af druer. Man kan læse mere om Carlo Ferrini i denne uges Hall of Fame længere nede på siden.
Vil du have vores løbeseddel?
Vær sikker på at kunne følge med i, hvad der sker i
vinens verden. Bestil vores løbeseddel gratis tilsendt
pr. e-mail hver uge.
Klik her!
Blot for en ordens skyld: Vi sælger naturligvis ikke
vores adresser, så du risikerer ikke at få en masse spam.
Nyt fra den danske vinbranche
* Strandgaarden Wine & Spirits har fået agenturet på vinene fra det chilenske vinhus Château Los Boldos.
* Vinens Verden har optaget importen af vinene fra den italienske vinproducent Antinori og den chilenske producents Haras de Pirque.
* Toscavini har optaget forhandlingen af vinene fra de umbriske vingårde Tudernum og Morami samt fra Collemattoni i Montalcino i Toscana.
Ugens vinøse billede
Rasmus og Ida Rønning bor i Provence, og hver eneste sommer får de besøg af en meget vinglad sommerfugl. Sidst den kom forbi, snuppede de et billede, mens den sad og lappede i sig fra vinkaraflens kant.
Sommerfuglens latinske navn er Charaxes Jasius. På fransk hedder den Le Pacha à deux Queues, Jason, Nymphale des Arbousiers eller Pacha de Provence. Kært barn har mange navne.
- Den er kendt for at være glad for rådden frugt og alkoholiske drikke, og den kommer jævnligt og sætter sig på mit rødvinsglas, skriver Rasmus Rønning.
- Efter flere minutters druk er den mildest talt slingrevorn.
Det fremgår ikke af billedet, men dens overside er kulsort, med en orange bræmme på vingen, så for mig er den naturligvis Den Sorte Pimper-Nelly.
349
Caves Rocbères store hule ligger i byen Portel des Corbières i Languedoc og er en stor turistattraktion (foto © Anker Tiedemann).
VinAvisen finder de gode vine!
Nedenfor ses ugens mange anmeldelser af i alt 29 vine og to flasker spiritus. En forklaring på, hvad stjernerne står for, fås ved at
klikke her.
Søg på vinene!
Du kan søge mellem vine, som vi har smagt siden november 2009 ved at
klikke her. Men du kan også søge dem på din mobiltelefon på adressen m.vinavisen.dk. Det er ikke muligt at søge på vine via
VinAvisens almindelige søgefunktion, da vinanmeldelserne ligger i en særskilt database.
Søger du en tidligere anmeldelse, vil du kunne finde den ved hjælp af
Google. Skriv blot i søgefeltet: site:vinavisen.dk samt vinens navn – og bemærk, at der ikke skal være noget ophold mellem site: og vinavisen.dk.
Søg i 500 tidligere udgaver af VinAvisen