...

Hvem skriver hvor?

Denne liste omfatter vinskribenter ved større og mere betydningsfulde medier.

Jørgen Aldrich (Sommelier)
Fægangsvejen 88
Dalby Strand
4281 Gørlev
tlf.: 62 63 13 33
mobil: 29 87 76 95
e-mail: aldrich@live.dk

Henrik Steen Andersen (Politiken)
Østerbrogade 89, 1.tv.
2100 København Ø
tlf.: 35 38 43 39

Kim Bretov (Liebhaverboligen og Vinstyrke2.dk)
Vietoften 41
2950 Vedbæk
mobil: 50 80 55 53
e-mail: bretov@mail.dk

André Devald (Vinbladet, Penge & Privatøkonomi)
Frederikssundsvej 17, 2. th.
2400 København NV
tlf.: 35 82 82 04
mobil: 22 61 90 16

e-mail: mail@andredevald.com

Niels Ehler (Jyllands-Posten, Smag og Behag, DeBedsteVine.dk)
Slåenvej 7
3080 Tikøb
tlf.:/fax: 49 19 42 04
Email: mail@debedstevine.dk

Knud Ekstrøm  (Dagens Medicin)
 Kvædevej 48
2830 Virum
tlf.: 45 85 10 45
e-mail: ekstroem@dadlnet.dk

Henrik Fougt (Industriens Dagblad)
Marielundvej 46D
2730 Herlev
tlf.: 44 85 73 85
e-mail: hf@idag.dk

Søren Frank (Berlingske Tidende)
Berlingske Tidende
Pilestræde 34
1112 København K
tlf.: 33 75 75 75

Anders Grøndahl (Vin-Top-10, Mad & Bolig)
Højvejen 46-48
3120 Dronningmølle
Tlf. 49 71 92 37
Mobil: 23 45 45 10
e-mail:
info@rom-rabatten.dk
www.vin-top-10.dk

Anders Halskov-Jensen (Jyllandsposten)
Isafjordvej 13
4000 Roskilde
Mobil: 40103567
e-mail: anders@vinkritik.dk

Mortan í Hamrabyrgi (Dimmalætting/Færøerne)
Det Færøske Nyhedsbureau
Christiansborg
Ridebanebygningen RS-56
1240 København K
tlf:: 26 29 18 96
e-mail: hamrabyrgi@faroenews.com
website: www.dimma.fo

Gitte Hindholm (Politikens Lokalaviser, Spis Bedre, Erhvervsavisen)
Philip Schous Vej 1
2000 Frederiksberg
tlf.: 38 87 57 42
fax: 38 87 57 48
e-mail: kontakt@wineconsult.dk
website: www.wineconsult.dk

Flemming Hvelplund (Alt for Damerne)
Østergaardsvej 14
4660 Store Heddinge
tlf.: 56 50 28 50
fax: 56 51 08 80
e-mail: hvelplund@privat.dk

Thomas Ilkjær (Vinbladet)
Sigurd Rings Gatan 8, 2tr

12651 Hägersten, Sverige
tlf. privat: +46 (0) 87 44 51 94
mobil: +46 (0) 7 04 32 39 32
e-mail: tilkjaer@chello.se

Morten Iversen (24timer)
Ryesgade 73 B, st. tv.
2100 København Ø
tlf.: 35 37 20 00
mobil: 26 88 20 88
e-mail: lynge@gl.org

Jacqueline Jensen (Vinbladet m.fl.)
Kongedybet 12,
2300 København S
tlf.: 32 57 48 86
e-mail: jacj@jacj.dk

Jesper Uhrup Jensen (Euroman)
Nørre Søgade 27, 3. tv
1370 København K
tlf: 33 33 84 83

Keld Johnsen (Sommelier'en, publikationer om amerikansk vin)
Birkevænget 25
3520 Farum
mobil: 40 38 44 88
e-mail: madvin@post9.tele.dk

Thorkild Kragholm (B.T.)
Kr. Bernikowsgade 6
Postboks 200
1006 København K
tlf.:  33 75 75 33
fax: 33 75 20 33

e-mail: krag@bt.dk

Jens Ole Kristiansen (Frederiksborg Amts Avis)
Fasanvænget 493
2980 Kokkedal.
tlf: 20 22 44 61 og 49 14 51 44
e-mail: jensolekristiansen@yahoo.dk

Flemming Kyed (ErhvervsBladet, Gastro, Visitor, DK4)
Hindustanvej 24
2300 København S
tlf.: 32 97 32 90
e-mail: fkyed@yahoo.com

Jørgen la Cour-Harbo (Nordjyske Stiftstidende)
Langagervej 1
9220 Aalborg Øst
tlf.: 99 35 35 35
tlf.: 99 35 33 05 (direkte)
fax: 99 35 33 75
mobil: 40 52 14 68
e-mail:
lac@nordjyske.dk

Niels Lillelund (Morgenavisen Jyllands-Posten)
Kongens Nytorv 8
1050 København K
tlf.: 33 30 30 30
e-mail: lillelund@jp.dk

Elsebeth Lohfert (Vinbladet)
Vinbladet
Postboks 75
Vandværksvej 11
5690 Tommerup
tlf.: 64 75 22 84
fax: 64 75 28 44
e-mail: vinbladet@vinbladet.dk

Rolf Madsen (Berlingske Tidende og Vinexpressen.dk)
Nyelandsvej 2, 2.th.
2000 Frederiksberg
tlf.: 26 20 10 26
e-mail: rolf.madsen@ofir.dk

Henrik Bo Nielsen (Dagbladet Information)
Information
St. Kongensgade 40C
1264 København K
tlf.: 33 69 60 00
e-mail: hbn@information.dk

Palle Heering Nielsen (Herning Folkeblad)
Herning Folkeblad
Østergade 21
7400 Herning
tlf.: 96 26 37 06
mobil: 29 44 50 21
e-mail: madogvin@herningfolkeblad.dk

Kenno Pedersen (Helsingør Dagblad)
Lindestien 20
3000 Helsingør
tlf.: 49 21 12 15
e-mail: kenno@pc.dk

Annette Roesbjerg (Sommelier og vinskribent)
Rosenørns Alle 45
1970 Frederiksberg C
Mobil: 29664206
email: annette@roesbjerg.dk

Thomas Rydberg (Ekstra Bladet)
Rådhuspladsen 37
1785 København V
tlf.: 33 47 27 10
mobil-tlf.: 23 45 13 13
e-mail: thomas.rydberg@eb.dk

Erik Skovenborg (Vinbladet, Søndagsavisen)
Kildegaarden 10, 1.th.
8000 Århus C
tlf.: 86 22 16 03,
mobil-tlf.: 21 49 90 41
e-mail: erik@skovenborg.dk
www-side: www.skovenborg.dk

Anker Tiedemann (VinAvisen)
Krogvej 30 A
2830 Virum
tlf: 45 85 38 91
e-mail: anker@tiedemann.dk og anker@vinavisen.dk
www-side: www.anker.tiedemann.dk

Mariette Tiedemann (VinAvisen)
Krogvej 30 A
2830 Virum
tlf.: 33 12 12 75
e-mail: mariette@tiedemann.dk
www-side: www.mariette.tiedemann.dk

Ole Troelsø (Dagbladet Børsen)
Møntergade 19
1140 København K
tlf.: 33 32 01 02
fax: 33 12 24 45

e-mail: ole.troelso@borsen.dk

Jens Bjerre Tybjerg (Næstved Tidende og Sjællands Tidende)
Juulsvej 11
4720 Præstø
tlf.: 55 99 11 35
mobil: 25 13 73 74
e-mail: jety@os.dk

Peter Winding (Vinbladet)
Vinbladet
Postboks 75
Vandværksvej 11
5690 Tommerup
tlf.: 64 75 22 84
fax: 64 75 28 44
e-mail: vinbladet@vinbladet.dk
    .