
.....
Nogle af de 80.000, der den 5. maj 1907 demonstrerede foran rådhuset i Narbonne.
.....

.....
"De sulter ikke mere," står der under tegningen af ofrene ved infanteriets og dragonernes angreb i dagene 19.-20. juni 1907. |
Aktionerende vinbønder – som i 1907
Den franske regering kæmper for et ja til EU-forfatningen, men den får i hvert fald ikke noget ja fra vinbønderne i Languedoc-Roussillon. Tværtimod planlægger de frustrerede vinbønder aktioner i dagene forud for afstemningen, og det kan meget vel komme til en voldelig opstand som i 1907.
Også i 1907 havde vinbønderne i "det dybe syd" problemer. De havde genplantet efter Phylloxera-katastrofen i 1885, men verden var blevet en anden. Bønderne havde fået hård konkurrence fra udlandet, forfalskede vine blev solgt frit på markedet, og svindlerne blev ikke straffede.
Bønderne talte imod den overdrevne tilsætning af sukker og for genindførelse af toldafgifter, men regeringen i Paris, der var tættere på de rige sukkerfabrikker i Nordfrankrig, ignorerede deres nødråb.
Den 5. maj 1907 demonstrerede 80.000 vinbønder og deres familier i Narbonne. Den 26. maj var der 250.000 i Carcassonne, og den 9. juni 600.000 i Montpellier. Og ti dage senere blev seks demonstranter dræbt, da infanterisoldater og dragoner gik til angreb på menneskemasserne.
To gange nul er stadig lig med nul
Mange af nutidens vinbønder føler, at de ikke får nok beskyttelse på hjemmemarkedet, og de er vrede over stigende import af vin fra Italien og Spanien.
Der går endog rygter om, at man blander de italienske og spanske vine med vin fra Sydamerika og kalder dem ”Produit de France”, så snart de har krydset grænsen.
Som nævnt i uge 17 har regeringen givet regionen et tilskud på 70 mio euro (520 mio dkr.), men vinbønderne er ikke imponerede. To gange nul er stadig lig med nul, siger de. Og aktionsgruppen CRAV (Comité Régional d'Action Viticole) optrapper sine angreb.
30.000 flasker vin i rendestenen
I sidste uge fortalte vi, hvordan folk fra CRAV skød mod en tankbil med vin. Nye rapporter fortæller, at det var vin fra det spanske Rioja, og at hundrede vrede vinbønder tvang chaufføren og hans medhjælper til at åbne tanken, så en mængde vin svarende til 30.000 flasker fossede ud på gaden og forsvandt i rendestenen.
Gendarmerne blev siddende i deres blå bil og så blot til. Ifølge avisen The Telegraph sagde en af betjentene: – De folk er rasende. De har stadig næsten halvdelen af deres vin fra sidste år i kældrene, så når en lokal vinhandler køber en tankfuld spansk vin i stedet for deres vin, så må de jo have afløb for deres vrede. Jeg kan ikke gribe ind i en social aktion.
Importøren af vinen var en dame, der fører firmaet videre efter sin mands død. Hun mødte de aktionerende med åben pande: – Ja, vi køber spansk vin, fordi den er billigere, sagde hun. – Vi har ikke råd til den lokale vin. Vores marginer er så snævre på grund af vinkrisen. Vi har intet andet valg. Vi er alle i samme båd.
|