Vin-aktuelt i uge 49
30. november - 6. december

Må vi sende dig VinAvisens løbeseddel?
Vil du hver mandag modtage en e-mail med VinAvisens løbeseddel med nogle linier om ugens nyheder? Så send os en e-mail med din e-mail adresse i tekstfeltet. Klik her: anker@vinavisen.dk

Løse rygter bekræftet
Det, der i mange måneder blev tilbagevist som løse rygter, er nu en realitet: Better Brands er solgt til United Distillers & Vintners (UDV), som har erhvervet fuldt ejerskab. Meget hurtigt vil UDV integrere Better Brands med UDVs andre operationer i Danmark.
K. Kristoffersen fortsætter som administrerende direktør frem til juni 1999, hvor han går på pension. Indtil da arbejder han sideordnet med Susanne Hedegaard, som bliver ny administrerende direktør.
UDV er en del af London-koncernen Diago plc, som består af fire forretningsenheder, hvor UDV Vin- & Spiritus-divisionen er den største. De tre andre er Guinness bryggerierne, Burger King og Pillsbury (bageriprodukter).

Tysk Vin Information skærer ned
Utak er verdens løn: Cohn & Wolfe - et kommunikations-bureau, som de sidste to år har haft ansvaret for promotion af tysk vin i Danmark - meddeler, at Deutsche Wein Institut i Mainz vil skære voldsomt ned på promotion og pressekontakt i Danmark. Og det sker, selv om eksporten til Danmark - stadig ifølge Cohn & Wolfe - er steget, og at der har været et intensiveret aktivitetsniveau. Danmark er tredjestørste eksportmarked for tyske vine.
En ny informations-service etableres pr. 1. januar 1999 og får til huse hos det Tysk-Danske Handelskammer under navnet Kontaktstelle für deutschen Wein.

FDB vinindkøb på plads
I den danske vinbranche har man ventet spændt: Hvem skulle ind og sidde på den betydningsfulde og ledige plads i FDB's afdeling for indkøb af vin? Det lå i luften, at det skulle være en udefra, og der er gættet på mange. Fra hovedkvarteret meddeles det nu, at man har konstitueret sig på følgende måde:
* Søren Friis, der tidligere delte indkøbs-funktionen med Niels Ole Petersen, har overtaget Europa.
* Erik Larsen tager sig af resten af verdenen. Erik Larsen er samtidig hovedansvarlig for FDB's vinaktiviteter.
* Der bliver ansat en indkøbsassistent.

Kineser på Moutons 96-etiket

Så har Château Mouton-Rothschild offentliggjort, hvem der er kunstneren på 1996-etiketten. Valget faldt - for første gang - på en kineser, Gu Gan, der er en pioner inden for det moderne kinesiske tuschmaleri.

Krig på aktier i Champagne
Den kendte champagne-familie Taittinger klemmes af udefra kommende investorer. Familien ejer holding-selskabet Societe du Louvre, og blandt deres aktiver er ikke kun Champagne Taittinger, men også Baccarat Crystal, restauranten Grand Vefour i Paris samt flere luksushoteller, blandt andet Crillon i Paris. Nu er det lykkedes amerikaneren Asher B. Edelman, en af 80'ernes Wall Street “raiders”, at erhverve 12,2 procent af aktierne i Societe du Louvre, som han - ifølge Wall Street Journal - mener er undervur-deret og dårligt ledet. Selv om Edelman endnu ikke har fremsat et formelt tilbud om overtagelse, er det hans klare formål at dele selskabet op, sælge så mange værdier som muligt og kun beholde hotellerne og Baccarat.
Og Edelman er ikke alene. En anden investor, Guy Wyser-Pratte, har købt en 13 procent aktiepost i Champagne Taittinger, der er Societe du Louvre's største aktionær. - Firmaet ledes til fordel for familien, ikke til fordel for aktionærerne, siger Wyser-Pratte, der også forlanger en rekonstruktion af firmaet.
Claude Taittinger svarer: - Jeg leder dette foretagende som et familiefirma. Mine aktionærer er aldrig blevet lovet store afkast af deres investeringer. Hvis de mennesker ønsker et stort afkast, skal de hellere købe aktier i et computerfirma.
Taittinger-familiens 50 medlemmer kontrollerer 36,6 procent af Societe du Louvre, men har hele 54,5 procent af stemmerne.

Bordeaux bliver mere og mere rød
For små tyve år siden producerede man i Bordeaux 3.000.000 hektoliter vin, hvoraf 25 procent var hvidvin. I dag producerer man 6.600.000 hl vin, altså over dobbelt så meget, men kun 15 procent af vinen er hvidvin. Sagt på en anden måde er rødvins-produktionen øget med 154 procent, mens produktionen af hvidvin kun er øget med 34 procent.

Lichine vinder retssag
Den russisk/amerikanske vinskribent Alexis Lichine døde for ti år siden. Han var ejer af 4. Cru Cantenac-Margaux slottet Château Prieuré-Lichine, som nu drives videre af sønnen Sacha.
Negociantfirmaet Alexis Lichine var frasolgt mange år tidligere, og køberne mente, at de havde eneret på Lichine-navnet. Sacha mente på den anden side, at ingen kunne forbyde ham at bruge sit eget navn, og det kom der så en lang retssag ud af.
Retssagen er netop slut, og sidste appelinstans gav Sacha ret - hvilket han nu fejrer ved at sende en stor serie vine på markedet med navnet Sacha Lichine på etiketten. Der er både AOC Bordeaux og Médoc, men mest interessant er nogle aldeles vellavede sydfranske Vin de Pays - ren Cabernet Sauvignon og ren Merlot - til detailpriser 39,95 kr. Vinene importeres af Amka (tlf.: 86 41 96 00).

28 millioner kr. til hospitalet
I sidste uge berettede vi, at den årlige auktion på Hospices de Beaune sluttede med et salg til priser, der lå cirka 12 procent over priserne sidste år. Nu har vi fået lidt flere oplysninger dernedefra:
577 fade var sat til salg, sammenlignet med 607 fade sidste år, og i alt gav auktionen 28 millioner kr. til hospitalet.
1998-årgangen er slet ikke så god som den fremragende 1996-årgang. Mange vinbønder i Bourgogne har været nødt til at rette op på både syre- og sukker-niveau, og for første gang har de franske myndigheder måttet tillade brugen af begge justeringer på én gang - tidligere har kun én af metoderne været tilladt på et og samme parti. Men trods den ringere årgang blev 1998'erne altså i snit 60 procent dyrere end 1996'erne.
Som nævnt steg priserne cirka 12 procent, idet de røde i snit steg 15 procent og de hvide 5 procent. De hvide gik dog for større beløb pr. flaske, idet Domaine des Hospices de Beaune har nogle meget fornemme marker med Chardonnay. Den gennemsnitlige pris for et fad (300 flasker) blev 46.000 kr. for rødvin og 65.000 kr. for hvidvin. Det svarer til 153 kr. pr. flaske rødvin og 217 kr. pr. flaske hvidvin.
Mange producenter i Bourgogne følger priserne nøje, idet de prøver at fastsætte egne priser til vinhandelen ud fra auktionens resultater.

Bananer og Chardonnay
I sidste uge skrev vi i VinAvisen, at amerikanerne - hvis de i banankrigen med EU lægger dobbelt-told på europæiske vine - kunne få problemer med at få vin nok til deres eget amerikanske marked.
Amerikanerne overvejer nu at købe australsk Chardonnay in bulk, ikke mindst fordi det australske pund er faldet 20 procent i kurs over for dollaren, og australsk bulk Chardonnay i dette efterår er faldet 35 procent i pris og dermed er 12-13 procent billigere end den amerikansk-producerede Chardonnay.

Viagra på flaske
I Rumænien er man helt overbevist om, at rødvin fremmer potensen. Det er derfor helt à propos, at et rumænsk vinfirma netop har lanceret en rødvin, hvis navn bedst kan oversættes som Fattigmands-Viagra.

Jalousi bag en stiv lovgivning
I december-nummeret af det britiske vinmagasin Decanter citerer Hugh Johnson professor Pierre Galet ved vinuniversitetet i Montpellier.
- Jeg har altid beklaget, siger professor Galet, - at det her i Frankrig er forbudt at plante en hvilken som helst druesort, som man har lyst til at eksperimentere med. Hvorfor forbyde franskmænd at plante sorter, som franske planteskoler har travlt med at eksportere til vore udenlandske konkurrenter?
- Svaret er jalousi. De traditionelle kvalitets-distrikter ønsker ikke at se “deres” druesorter plantet i Sydfrankrigs Midi af frygt for konkurrence. Og mest jaloux er Alsace, der ikke selv har egne sorter, men bruger enten tyske (Riesling, Sylvaner, Gewürztraminer) eller importerede fra Bourgogne (Pinot Gris) - eller endog fra Midi (Muscat de Frontignan).

Nyt fifty-fifty venture Frankrig-Australien
Mondavi og Mouton begyndte med deres fælles Opus One. Siden har andre europæiske tophuse fundet en partner i et fjernt udland med det formål at lave en stor vin.
Nu er turen kommet til Rhône-dalens M. Chapoutier, der har fundet sammen med Jasper Hill i Heathcote, Victoria, Australien.
Ifølge Ron og Elva Laughton, der ejer Jasper Hill, er det en fifty-fifty venture, og den fælles vin vil blive en Shiraz, idet halvdelen af vinstokkene er australske Shiraz og den anden halvdel er Syrah fra Chapoutiers vinmarker i Frankrig.
Chapoutier har tidligere købt sig ind i et australsk vinfirma og har planer om yderligere ekspansion i det australske.

Månedens bedste vinkort
I snart mange uger har VinAvisen haft sin www-side med Månedens bedste vinkort (klik på denne link med musen, og se siden!). Alle restauranter og sommelierer er velkomne til at sende os deres vinkort og være med i dysten. Det er naturligvis helt gratis at deltage. Det koster kun et frimærke, når vinkortet skal sendes til Anker Tiedemann, Krogvej 30A, 2830 Virum.

Klassifikations-udbrydere i Bordeaux
I december-nummeret af det britiske Decanter opregner Serena Sutcliffe MW tyve Bordeaux-châteauer, der efter hendes mening laver vine af en kvalitet over den, man kunne forvente efter de vedtagne klassifikationer. Hun kalder dem “klassifikations-udbrydere”. Her er navnene på dem: Château Durfort-Vivens, 2. cru Margaux; Château Léoville-Poyferré, 2. cru Saint-Julien; Château Gruaud-Larose, 2. cru Saint-Julien; Château Lagrange, 3. cru Saint-Julien; Château Duhart-Milon, 4. cru Pauillac; Château Clerc-Millon, 5. cru Pauillac; Château Meyney, cru bourgeois Saint-Estèphe; Château Lavilotte, cru bourgeois Saint-Estèphe; Château Cantemerle, 5. cru Macau; Château Poujeaux, Moulis; Château Haut-Bailly, Pessac-Léognan; Château La Louvière, Pessac-Léognan; Château La Tour-Haut-Brion, Graves; Château de Fargues, cru bourgeois Sauternes; Château Coutet, 1. cru Barsac; Château Nairac, 2. cru Barsac; Château Grand-Pontet, Saint-Émilion; Château l’Arrosée, Saint-Émilion; Château Belair, Saint-Émilion; Château Gazin, Pomerol.

25 kr. pr. vidunder-mundfuld
Det er ikke hver dag, man drikker så herlige champagner som dem, der kommer fra tophuset Krug - det eneste champagnehus, der lagrer basisvinen på træfade. Men forleden bød Remy Danmark (tlf.: 39 16 06 00) på smagning, og det blev en oplevelse af de store.
Henri Krug præsenterede sine og broderens forskellige vine og pointerede, at der efter hans mening ikke er forskelle i kvaliteten. De er alle hans “børn”, og han holder lige meget af dem. Men smagen er forskellig . Den ene er som en symfoni, den anden som en sonate, men komponisten er den samme.
Af en juvel som Krug Clos du Mesnil fra den 1 hektar store mark laves der kun 5-6000 flasker om året, så prisen er naturligvis derefter. Den “almindelige” Krug Grande Cuvée koster 325 kr., Clos du Mesnil 1989 koster 1300 kr. og den helt vidunderlige Krug Collection 1976 koster 1600 kr. Vi nød hver en mundfuld af den sidstnævnte - til sådan cirka 25 kr. pr. nippet mundfuld.

Russisk roulette
Sidste år drak russerne 22 millioner hektoliter spiritus, hvoraf de 12 millioner var hjemmebrændt eller smuglervare. 50.000 døde af at drikke skidtet.

Drikkeværdige vine - med telefonnumre
Her kommer listen over de vine, som vinjournalisterne har fundet drikkeværdige i den forgangne uges tid. Men lad os også lige gøre opmærksom på, hvad VinAvisen selv har prøvesmagt. Ugens gode vine finder du ved at klikke her med musen: Ugens fund: De bedste vine.
Ved samtlige vine har vi anført importørens eller forhandlerens telefonnummer, så du nemt kan ringe op og spørge, hvor vinen fås.
Hvis du ringer til et firma, må du meget gerne nævne, at du har set vinen omtalt i VinAvisen.
Fyens Stiftstidende (ved Jørgen Aldrich):
* Barceló, Castilla y Léon, Spanien 1995, rødvin til 45 kr. fra Vinens Verden (tlf.: 66 14 44 48).
* Norton Malbec Reserve, Mendoza Valley, Argentina 1995, rødvin til 65 kr. fra Vinens Verden (tlf.: 66 14 44 48).
* Lar de Barros, Extremadura, Spanien 1997, rødvin til 40 kr. fra Sig. Müller (tlf.: 98 18 50 99).
* Lar de Barros Reserva, Extremadura, Spanien 1995, rødvin til 55 kr. fra Sig. Müller (tlf.: 98 18 50 99).
* Château Fortia, Châteauneuf-du-Pape, Frankrig 1995, rødvin til 125 kr. fra Vigonier (tlf.: 66 12 59 91).
* Gallo Cabernet Sauvignon, Sycamore Canyon, Central Coast, Californien 1995, rødvin til 85 kr. fra Taster Wine (tlf.: 43 45 14 22).
Berlingske Lokalaviser (ved Svend Erik Olsen):
* Château Laronde Desormes, Haut-Médoc, Frankrig 1994, rødvin til 66,75 kr. hos H.J. Hansen (tlf.: 66 11 83 83).
* Jagtvin, Laurent Charles Brotte, Côtes-du-Rhône Villages, Frankrig 1995, rødvin, 2 flasker til 100 kr. hos Skjold Burne.
Berlingske Tidende (ved Jacqueline Jensen):
* Ca Rugate, Soave Classico, Italien 1997, hvidvin til 60 kr. fra NCC Trading (tlf.: 56 31 11 68).
* Domaine de Cossergues Chardonnay, Vin de Pays d’Oc, Frankrig 1997, hvidvin til 55 kr. fra Østjysk Vinforsyning (tlf.: 86 98 84 00).
* Casablanca Chardonnay, Isabel Estate, Chile 1997, hvidvin til 79,75 kr. fra Østjysk Vinforsyning (tlf.: 86 98 84 00).
* Undurraga Chardonnay, Chile 1997, hvidvin til 54,95 kr. i Bilka.
* Le Meix Cadot, Rully 1. Cru, Frankrig 1997, hvidvin til 76,50 kr. i Bilka.
* Tyrell’s Chardonnay/Sémillon, Australien 1995, hvidvin til 60 kr. fra Chris-Wine (tlf.: 43 43 65 65).
* Riesling, Cuvée Particulière, Zinck, Alsace, Frankrig 1996, hvidvin til 69,95 kr. i Magasin.
* Garganega, Azienda Le Fraghe, Veneto, Italien 1997, hvidvin til 70 kr. fra DWC-Wine (tlf.: 35 43 26 33).
* Villa Martinas Merlot, Collio Classico Superiore, Italien 1997, rødvin til 65 kr. fra Carlo Merolli (tlf.: 45 85 19 78).
* Donna Madda, Ciró Classico Superiore, Italien 1995 til 85 kr. fra Carlo Merolli (tlf.: 45 85 19 78).
* Montepulciano d’Abruzzo, Emidio Pepe, Italien 1970, 1985, 1993 og 1995, rødvine til mellem 130 og 588 kr. fra Dansk Vinforsyning (tlf.: 56 29 30 10).
Berlingske tillæg: JuleTid (ved Jacqueline Jensen):
* La Renne, Rosso Salento, Italien 1997, rødvin til 49,95 kr. hos Irma.
* Villa Horta, Italien, rødvin til 52 kr. fra Le Papillon Vinimport (tlf.: 36 30 37 05).
* Meinjarre, Brumont, Madiran, Frankrig 1995, rødvin til 57 kr. fra Le Papillon Vinimport (tlf.: 36 30 37 05).
* Terre d’Agala, Duca di Salaparuta, Sicilien, Italien 1993, rødvin til 57,50 kr. hos Kjær & Sommerfeldt (tlf.: 70 15 65 00).
* Guelbenzu, Navarra, Spanien, 1996, rødvin til 59 kr. fra DZ Wine (tlf.: 44 84 44 33).
* Laborie Cabernet Sauvignon, Paarl, Sydafrika 1996, rødvin til 66,95 kr. i Bilka.
* Château Saint André, Chateauneuf-du-Pape, Frankrig 1995, rødvin til 99 kr. fra Chris-Wine (tlf.: 43 43 65 65).
* J. Lohr Syrah, Californien 1995, rødvin til 110 kr. i Irma.
* Domaine des Fines Caillots, Pouilly-Fumé, Frankrig 1996, hvidvin til 89,75 kr. hos Kjær & Sommerfeldt (tlf.: 70 15 65 00).
* Los Vascos Chardonnay, Chile 1998, hvidvin til 69 kr. fra DZ Wine (tlf.: 44 84 44 33).
Aalborg Stiftstidende (ved Jørgen la Cour-Harbo):
* Guelbenzu, Navarra, Spanien 1996, rødvin til 59 fra DZ Wine (tlf.: 44 84 44 33). Også udvalgt i denne uge af VinAvisen.
* Guelbenzu Jadin, Navarra, Spanien 1996, rødvin til 49 fra DZ Wine (tlf.: 44 84 44 33).
* Guelbenzu Evo, Navarra, Spanien 1993, rødvin til 89 fra DZ Wine (tlf.: 44 84 44 33). Også udvalgt i denne uge af VinAvisen.
Jyllands Posten København (ved Anders Grøndahl):
* Leone de Castris, Rosso del Conte, Salice Salentino, Puglia, Italien 1995, rødvin til 120 kr. for 3 flasker i Superstore, Rungsted (tlf.: 45 76 10 89) og Ballerup (tlf.: 44 97 25 88).
* Albert Morot, La Bataillère, Saivigny-Vergelesses, Bourgogne 1992, 1993 og 1994, rødvine til 139 kr. hos Gobi (tlf.: 36 13 00 60).
Politiken (ved Jørgen Mønster Pedersen):
* Beamonte, Navarra Crianza, Spanien 1995, rødvin til 110 kr. for 3 flasker i Bilka.
* Selaks Sauvignon Blanc, Marlborough, New Zealand 1998, hvidvin til 54,95 i Føtex.
* Calem Vintage Caracter, portvin til 74,50 kr. i Bilka.
Hotel, Restaurant & Turisme (ved Jens G. Eilertzen):
* Årets Kunstnervin, Château de Seguin, Cuvée Spéciale, Bordeaux Supérieur, Frankrig 1995, rødvin til 79,95 kr. fra Chris-Wine (tlf.: 43 43 65 65).
Århus Stiftstidende (ved Palle Westphal):
* Domaine de la Tourade, Cuvée Font des Aieux, Gigondas, Frankrig 1995, rødvin til 95 kr. fra Brabrand Vinhandel (tlf.: 20 97 00 71).
* Didier Charavin, Rasteau, Côtes du Rhône Villages, Frankrig 1997, rødvin til 75 kr. fra Brabrand Vinhandel (tlf.: 20 97 00 71).
* Domaine de la Tourade, Côtes du Rhône, Frankrig 1997, rødvin til 46 kr. fra Brabrand Vinhandel (tlf.: 20 97 00 71).
* Pierre Amadieu, Côtes du Rhône, Frankrig 1996, rødvin til 40 kr. fra Brabrand Vinhandel (tlf.: 20 97 00 71).
* Plaisir de Noël, Gabriel Meffre, Vin de Pays d’Oc, Frankrig (uden årgang), årets julevin, rødvin til 42,50 kr. fra Sigurd Müller Vinhandel (tlf.: 98 18 50 99).

Vil du hellere have VinAvisen pr. fax?
Som en speciel service tilbyder vi at sende VinAvisen pr. fax til læsere, der endnu ikke er kommet på Internettet. Et abonnement for ti uger koster 495 kr. plus moms. Ring venligst til Janne Gudbjerg på tlf.: 39 20 64 20 og aftal nærmere.

Vinpriserne i Bordeaux
Vinmæglerne i Bordeaux udarbejder en ugentlig statistik over priserne. Den kan være interessant at studere, selv om prissvingninger først slår igennem langt senere; men for rigtigt at forstå statistikken må man være klar over en række ting, som vi har gennemgået i uge 46 - klik på linken med musene og læs!

Årgang 1997
Uge 43Uge 44Uge 46Uge 47Uge 48
Bordeaux rouge10.2509.7509.5009.5009.500
Bordeaux supérieur11.50010.75010.75010.750
Côtes de Bordeaux11.00010.75010.75010.750
Saint-Émilion18.000
Sauternes38.50038.500
Bergerac rouge8.0008.000
Bergerac sec4.2504.2504.150
Bergerac moelleux7.0007.000
Monbazillac 199615.00015.00015.000
Årgang 1998
Uge 43Uge 44Uge 46Uge 47Uge 48
Bordeaux rouge9.2508.7508.7508.750
Bordeaux blanc6.0006.0006.0006.000
Graves sup. 10.00010.00010.00010.000
Bergerac rouge7.0007.0006.900
Bergerac moelleux7.2505.1005.100
Duras rouge4.2504.250
Vin de table 21 21 21 20,50

Prisen for vin de table er i francs pr. degré/hecto. Dvs. at en vin, der fx holder 12 procent alkohol, koster 21 x 12 FF pr. hektoliter - med de i uge 46 nævnte ekstraudgifter og begrænsninger.


VinAvisens gyldne etiket
Når VinAvisens smagepanel finder vine til Ugens fund: De bedste vine, arbejder vi med kun to muligheder: Enten er en vin godkendt - eller også skriver vi ikke om den.
VinAvisen er jo en gratis-omdelt avis, hvis økonomi bæres af annoncer. Derfor giver vi importørerne mulighed for - mod betaling - at udstille de godkendte vine på vore sider i afsnittet Hvilken vin passer til maden? Samtidig markeres de udvalgte vine med VinAvisens gyldne etiket med teksten “Udvalgt af www.vinavisen.dk”.
Vi kan sammenligne ordningen med en censureret maleriudstilling, og kun vine, som VinAvisen smagepanel har udvalgt, prøvesmagt og godkendt, vil kunne udstilles på denne måde i vore udstillingslokaler i Cyberspace.
I afsnittet Hvilken vin passer til maden? er indtil nu optaget følgende vine:

Mousserende vine
* Torre del Gall, Cava, Penedès, Spanien til 59-65 kr. fra Better Brands (tlf.: 47 33 99 99).
* Il Vignale, Prosecco, Vino Frizzante del Veneto, Italien 1997 til 49,95 kr. hos Irma.
Hvidvine
* Jacob's Creek Sémillon Chardonnay, Australien 1997 til 50 kr. fra World Brands (tlf.: 39 27 02 01).
* Lindemans Bin 65 Chardonnay, South Eastern Australia 1998 til 39,95 kr. hos Bilka, Føtex og Netto.
* Marques de Monistrol, Chardonnay, Penedès, Spanien 1997 til 49,50 kr. fra Vinens Verden (tlf.: 66 14 44 48).
* Santa Digna Sauvignon Blanc, Miguel Torres, Curicó Valley, Chile 1997 til 49,95 kr. fra Bacardi-Martini (tlf.: 44 86 66 44).
Rødvine
* Cono Sur Reserve, Cabernet Sauvignon, Chimbarongo, Viña Cono Sur, Rapel Valley, Chile 1997 til 69,50 kr. fra House of Wine (tlf.: 35 26 31 15).
* Châteauneuf-du-Pape, Domaine des Remparts, Frankrig 1996 til 89,50 kr. hos Irma.
* Côtes-du-Ventoux, “Escarlate”, Delas Frères, Frankrig 1997 til 56,75 kr. hos H.J. Hansen (tlf.: 66 11 83 83 og 35 42 43 11) samt i kæden Vinspecialisten (tlf.: 66 11 83 83).
* Elsa, Malbec, Valentin Bianchi, San Rafael, Argentina 1995 til 59,75 kr. hos H.J. Hansen (tlf.: 66 11 83 83 og 35 42 43 11) samt i kæden Vinspecialisten (tlf.: 66 11 83 83).
* Farina, Amarone della Valpolicella Classico, Italien 1994 til 75 kr. hos Fakta.
* Le Ragose, Amarone della Valpolicella, Italien 1993 til 175 kr. fra Carlo Merolli (tlf.: 45 85 19 78).
* Mavrud, Perushtitza, Bulgarien 1993 til 34,95 kr. i Føtex og Bilka.
* Muriel Reserva, Rioja, Spanien 1991 til 79 kr. fra DZ Wine / Erik Troels-Smith (tlf.: 44 84 44 33 og 75 71 16 00).
* Plaisir de Noël, Gabriel Meffre, Vin de Pays d’Oc, Frankrig (uden årgang) til 42,50 kr. fra Sigurd Müller Vinhandel (tlf.: 98 18 50 99).
* Sycamore Canyon Zinfandel, Ernest & Julio Gallo, Sonoma County, Californien 1996 til 85 kr. fra Taster Wine (tlf.: 43 45 14 22).
* Torres Sangre de Toro, Penedès, Spanien 1996 til 44,95 kr. fra Bacardi-Martini (tlf.: 44 86 66 44).
* Santa Marguerita, Rodrigo Bin, Cabernet Sauvignon / Merlot, Central Valley, Chile 1997 til 49,95 kr. fra Chris-Wine (tlf.: 43 43 65 65).
* Palacio De La Vega Cabernet Sauvignon Reserva, Navarra, Spanien 1994 til 82 kr. fra World Brands (tlf.: 39 27 02 01).
Hedvine
* Pinet, Pineau des Charentes, Frankrig til 85 kr. fra World Brand (tlf.: 39 27 02 01).

Nyheder fra de tidligere uger
Mange af VinAvisens nyheder fra tidligere uger er stadig aktuelle, og de findes derfor i VinAvisens arkiv.

Eftertryk er tilladt
Vi er kun glade for at se VinAvisens nyheder citeret. Men bemærk: Det gælder kun vore nyheder fra vinens verden, ikke de vurderinger og udtalelser om vine, som landets vinjournalister citeres for. Og angiv venligst altid kilden: VinAvisen på Internet-adressen www.vinavisen.dk