
Foto: Wikipedia/ Downy.
Nul telefon giver rabat
Det er ganske almindeligt at se gæster i en restaurant bestille maden og sekundet efter tage mobiltelefonen frem for først at slippe den igen, når måltidet er ovre. Det er der et stigende antal restauratører rundt om i verden, der er godt trætte af. Ofte værdiger "mobilomanerne" ikke maden ret mange blikke, ligesom stemningen som helhed lider under den manglende snak ved bordene. Eksemplerne er mange, og opfindsomheden stor, når det gælder om at komme mobil-manien til livs.
I den australske restaurant Contact Bar and Kitchen i Sydney tilbyder man gæsterne et gratis glas vin, hvis de afleverer mobiltelefonerne ved indgangen. Telefonerne bliver låst inde i et skab og først udleveret, når gæsten forlader restauranten. Andre australske restauranter giver en hel flaske vin som bonus eller 10% i rabat på regningen.
"No way" gæsterne
I USA tilbyder enkelte restauranter, at gæsterne kan få måltidet til halv pris, hvis de beholder mobiltelefonen i lommen (det kan da vist ende som lidt af en underskudsforretning…).
Trenden med at lokke telefonerne væk fra gæsterne gælder alle typer restauranter - ifølge Food&Wine har også en McDonald restaurant i Singapore små aflåselige plasticbokse til mobilerne.
De fleste gæster tager efter sigende godt imod restauranternes initiativ, men der er selvfølgelig også dem, der siger “no way”, når der står en tjener i døren for at indkassere telefonen og sætte den “i fængsel”, mens ejeren nyder måltidet.
Hvad mener VinAvisens læsere?
Er det i orden, at opfordre gæsterne til at aflevere telefonen under måltidet - mod, at de får et ekstra gode af en eller anden art? Eller er det at gå for vidt? Bør det være en personlig sag, så længe man selvfølgelig ikke generer andre gæster ved at snakke højlydt i telefon?
Vi modtager meget gerne holdninger og kommentarer - samt ideer til, hvordan man også kunne gribe sagen an - på mariette@vinavisen.dk.
Og så må vi lige tilføje, at der også er restauranter i blandt andet Japan, som går den stik modsatte vej ved at komme “mobilomanerne" i møde.
Japanerne elsker nudelsuppe, og i nogle restauranter har man udstyret suppeskålene med en mobil-dock, som gæsten kan sætte mobilen i, mens nudelsuppen fortæres.